Odpowiedzialność za formularz TPR i jak się od niej uwolnić?
Termin na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych zbliża się wielkimi krokami. Razem z nim zbliża się również czas na przygotowanie i złożenie informacji TPR w nowej odsłonie – w tym roku ze względu przede wszystkim na sposób ich podpisywania.
W zakresie Informacji TPR składanej przez zobowiązane do tego podmioty, których rok podatkowy rozpoczyna się po 31 grudnia 2021, ustawodawca przygotował kilka kluczowych zmian:
- Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych i stosowaniu cen rynkowych jest częścią formularza TPR-C/TPR-P – brak jest już konieczności składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych i rynkowym charakterze przeprowadzanych transakcji.
- Treść oświadczenia – poza dotychczasowym wskazaniem, że dokumentacja została sporządzona, a ceny transferowe są rynkowe, należy również oświadczyć o sporządzeniu dokumentacji zgodnie ze stanem faktycznym.
- Kto podpisuje?
Zgodnie ze znowelizowanym przepisami formularze TPR-C/TPR-P będą podpisywane przez:
- osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
- osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu.
Przy czym nie jest dopuszczalne podpisanie informacji przez pełnomocnika, z wyjątkiem pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
Co to oznacza dla podatnika, a dokładniej dla jego zarządu?
Możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności karnej-skarbowej. Osoby zobowiązane (czyli co do zasady zarząd podatnika), ponoszą odpowiedzialność za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą. Oznacza to, że w sytuacji jeśli zarząd oświadczy, że spółka z podmiotami powiązanymi stosowała ceny rynkowe a w wyniku kontroli podatkowej organ stwierdzi, że zasada ceny rynkowej nie była przestrzegana, to możliwe będzie pociągnięcie osób, które złożyły to oświadczenie do odpowiedzialności karno-skarbowej za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
Z perspektywy zarządu podatnika dogodne jest korzystanie z pomocy pełnomocnika – adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub biegłego rewidenta, który może złożyć to oświadczenia zamiast członków zarządu. W ten sposób ryzyko odpowiedzialności za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia będzie obciążało pełnomocnika – a nie zarząd podatnika.
Jeśli są Państwo zainteresowani – jako Kancelaria jesteśmy gotowi udzielić wsparcia w zakresie cen transferowych, w tym złożyć w Państwa imieniu informację TPR, co pozwoli uwolnić się od odpowiedzialności karnej przez Państwa zarząd. Zachęcamy do kontaktu!