Menu
Ceny Transferowe

Kontrole TP coraz bardziej dotkliwe

02.08.2022-Staniek&Partners

Kontrole TP coraz bardziej dotkliwe

Uszczelnianie systemu podatkowego jest niewątpliwym tematem przewodnim administracji podatkowej od ostatnich lat – oprócz kontroli przestrzegania przepisów, organy dążą do zwiększenia wpływów budżetu państwa. Tym bardziej teraz, gdy wybory parlamentarne są już „za rogiem”.

Statystki dotyczące przeprowadzanych kontroli podatkowych

W ostatnim czasie, Ministerstwo Finansów udostępniło statystki dotyczące przeprowadzanych kontroli podatkowych. Wynika z nich, że w ciągu pierwszego półrocza 2022 r. organy podatkowe dokonały doszacowania dochodów w zakres cen transferowych na kwotę wyższą niż za cały poprzedni rok. Kwota ta osiągnęła niemal 850 mln. zł. Pomimo, że ilość kontroli i kwoty doszacowanego dochodu spadły w czasie pandemii (latach 2020-2021), to po statystykach, które obecnie otrzymaliśmy – należy się spodziewać intensyfikacji kontroli. Nie tylko pod względem ilości wszczętych kontroli, ale przede wszystkim ich szczegółowości i dogłębności.

Przepisy o cenach transferowych

O tym, że pomimo prób nowelizacji, przepisy o cenach transferowych są wciąż skomplikowane,
a właściwe i kompletne przygotowanie dokumentacji wraz z analizami wymaga nie tylko wiedzy
z dziedziny prawa, ale również z ekonomii i statystyki – nie trzeba już nikogo przekonywać. Też same kontrole w zakresie cen transferowych, nie tyle dotyczą samego sprawdzenia przestrzegania przepisów prawnych, ale przede wszystkim weryfikację stosowanych cen oraz innych parametrów transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi – czy nie odbiegają one od warunków rynkowych.

Statystyki w zakresie kontroli cen transferowych

Statystki w zakresie kontroli cen transferowych wzrastają, na co niewątpliwy wpływ mają również narzędzia fiskusa do typowania podmiotów, w tym przede wszystkim składane już kolejny rok informacje TPR. Dodajmy do tego coraz większą specjalizację wśród pracowników organów podatkowych, a możemy mieć do czynienia z istną falą kontroli. Nie warto zwlekać z tematami TP, aż do momentu rozpoczęcia ewentualnej kontroli, rekomendujemy rozpoczęcie przygotowania do nich już teraz – zaoszczędzi nam to nerwów w przyszłości.

Kancelaria Staniek & Partners świadczy kompleksowe usługi, zapewniając podatnikom całościowe wsparcie w cenach transferowych – poczynając od prawidłowego i rynkowego ustalania cen transferowych, aż po kompleksowe wsparcie w przypadku ewentualnych kontroli podatkowych.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu – kancelaria@staniekandpartners.com – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania w temacie cen transferowych oraz przedstawimy pełny zakres naszych usług. Częścią oferty kancelarii jest również nieodpłatna weryfikacja obowiązków ciążących w zakresie cen transferowych na podatnikach.