Staniek&Partners – Law for Industry

nasz zespół

dr Krzysztof Staniek

Partner zarządzający

Przez kilkanaście lat jako prezes zarządu oraz dyrektor zarządzający kierował dużymi holdingami spółek z branży produkcyjnej. Na bieżąco zajmował się prawnymi i podatkowymi wyzwaniami związanymi z działalnością produkcyjną zarządzanych przez siebie spółek, zarówno na terenie UE jak i poza nią. Doświadczenie w biznesie łączy z praktyką prawniczą – przeprowadził szereg procesów inwestycyjnych oraz restrukturyzacyjnych, a także kierował przebiegiem budowy zakładów produkcyjnych. Realizował skomplikowane transakcje przejęć i łączenia spółek. Z powodzeniem negocjował umowy na wszystkich kontynentach.

Posiada bogate doświadczenie w doradztwie podatkowym, zarówno w kwestiach bieżących jak i operacyjnych dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw. Dysponuje szerokimi kompetencjami potrzebnymi do przeprowadzania strategicznych optymalizacji podatkowych. Od wielu lat współpracuje z biurem biegłych rewidentów. Zrozumienie biznesu i problemów praktyki nie przeszkadza mu w rozwijaniu pasji naukowej. Jego zainteresowania w tym zakresie oscylują wokół procesów przejęć i łączenia spółek, ze szczególnym uwzględnieniem ich transgranicznych połączeń. Posiada bogaty warsztat kompetencji menedżerskich.

Prywatnie pasjonat astronomii i filozofii przyrody, nie jest mu  też obcy maraton Messiera. Regularnie trenuje kung fu w stylu Choy Lee Fut.

Michał Staniek

Partner zarządzający

W swojej praktyce zawodowej z powodzeniem łączy wiedzę z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego. Specjalizuje się w strategicznym doradztwie przy złożonych projektach. Jego doświadczenie obejmuje m.in. wsparcie klientów w procesach restrukturyzacyjnych oraz budowanie transgranicznych modeli rozliczeń podmiotów działających w międzynarodowych grupach kapitałowych. Aktywnie działa w obszarach związanych z ulgami na nowe technologie i innowacyjność.

Nie unika sali sądowej, z sukcesami reprezentuje klientów w postępowaniach sądowych oraz w postępowaniach przed organami podatkowymi.

Oprócz działalności doradczej prowadzi także szkolenia z zakresu prawa podatkowego – stały współpracownik największych firm szkoleniowych w Polsce, a także wykładowca na uczelniach wyższych.

Wolny czas najchętniej spędza na górskich szlakach. Stara się systematycznie biegać, niezależnie od warunków pogodowych. Interesuje się pochodzeniem polskich przysłów i związków frazeologicznych.

Wojciech Frankiewicz

PARTNER

Absolwent Uniwersytetu Opolskiego na kierunkach Prawo oraz Filologia Angielska. Uczestnik stypendium konfucjańskiego, w ramach którego ukończył na Politechnice Pekińskiej kurs języka i literatury chińskiej.

Posiada wszechstronną praktykę prawniczą, w trakcie której realizował projekty dla dużych
i średnich przedsiębiorców (w tym z kapitałem zagranicznym), prowadzących działalność m.in. w branżach: spożywczej, telekomunikacyjnej, automotive, okuć budowlanych.

Łączy szerokie kompetencje w obszarach prawa gospodarczego (kompleksowa obsługa korporacyjna przedsiębiorców, prawo kontraktowe), prawa cywilnego oraz prawa pracy.

Specjalista prawa nowych technologii.

W ramach bieżącej obsługi przedsiębiorców przygotowuje i negocjuje kompleksowe umowy, obejmujące m.in. kontrakty na stworzenie / wdrożenie określonych rozwiązań informatycznych (przy wykorzystaniu zwinnych oraz waterfallowych metodyk zarządzania projektami IT). Opracowuje także porozumienia dotyczące dalszego rozwoju oprogramowania oraz jego utrzymania, a także doradza przedsiębiorcom w trakcie realizacji tych umów. Uczestniczył w tworzeniu oprogramowania legaltech.

Specjalizuje się w zakresie szeroko rozumianej obsługi korporacyjnej – opracowuje założenia
i przeprowadza projekty restrukturyzacyjne (połączenia, przekształcenia przedsiębiorstw) oraz uczestniczy w procesach związanych ze zmianą struktury właścicielskiej podmiotów (w tym wchodzących w skład rozbudowanych, międzynarodowych grup kapitałowych). Uczestnik procesów due diligence oraz projektów mających na celu nabycie / zbycie przedsiębiorstwa.

Wojciech kompleksowo doradza działom HR (nawiązanie/rozwiązanie zatrudnienia, przygotowanie regulacji i polityk wewnątrzzakładowych, opiniowanie umów z APT i też podmiotami świadczącymi usługi związane z HR, np. kadrowo-płacowe, rekrutacyjne, benefitowe itp.). Przeprowadził szereg projektów związanych z ochroną danych osobowych (implementacja oraz kontrola prawidłowości wdrożenia RODO) oraz realizuje projekty mające na celu pozyskiwanie wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Doradza w języku angielskim, z łatwością odnajduje się w relacjach z podmiotami z chińskim kapitałem.

Miłośnik aktywnego spędzania wolnego czasu.

prof. zw. dr hab. Jerzy Migdał

Of counsel

Jest autorem i współautorem wielu monografii oraz innych publikacji naukowych z dziedziny prawa karnego wykonawczego.

Czynnie uczestniczy w życiu naukowym jako Członek Rad Naukowych, Rad Nadzorczych oraz jako wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przedsiębiorstw w Warszawie. Przez kilkadziesiąt lat doskonalił się jako adwokat i radca prawny w obsłudze firm, w tym jako doradca zarządu ds. prawnych dużych międzynarodowych spółek prawa handlowego oraz mniejszych podmiotów gospodarczych i jednostek organizacyjnych, spółdzielni i struktur samorządowych.

Jego pasja to malarstwo polskie i szeroko pojęte zainteresowanie folklorem.

Michał Krawczyk

Senior Associate

Były pracownik organów podatkowych (1999–2003 Izby Skarbowej we Wrocławiu, 2003–2014 Dział Kontroli Podatkowej Urzędu Skarbowego). W latach 2014 – 2016 pracował jako konsultant podatkowy i manager spółki doradztwa podatkowego Tax Advisors Group Sp. z o. o. we Wrocławiu. Od 2016 r. prowadzi własną działalność gospodarczą wspierając przedsiębiorców w stosowaniu prawa podatkowego oraz w zakresie szkoleń podatkowych. Od 2020 r. związany z Kancelarią Staniek&Partners.

Jest ekspertem w zakresie zagadnień związanych z JPK, podatkiem VAT oraz kontrolą podatkową, celno-skarbową, postępowaniem podatkowym i innymi czynnościami prowadzonymi przez organy Krajowej Administracji Skarbowej.

Od 2008 r. projektuje i prowadzi specjalistyczne szkolenia podatkowe z obszaru VAT oraz procedur podatkowych. W latach 2008 – 2014 współtworzył i prowadził szkolenia w ośrodkach szkoleniowych Ministerstwa Finansów oraz w ramach Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów. Obecnie prowadzi szkolenia podatkowe w ramach własnej działalności gospodarczej. Jest autorem i współautorem prasowych i książkowych publikacji podatkowych dla wydawnictw Presscom i C.H. BECK.

Prywatnie fanatyk dobrej muzyki, w wolnym czasie rozładowuje energię improwizując na gitarze elektrycznej.

Ewa Nowogrodzka

radca prawny | doradca podatkowy | Senior Associate

Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Rachunkowości i Finansów oraz Cen Transferowych prowadzone przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Doświadczenie zdobywała pracując jako inspektor kontroli skarbowej w urzędzie kontroli skarbowej, a następnie na kierowniczych stanowiskach w urzędzie celno-skarbowym oraz wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym dla dużych podatników nadzorując prowadzenie kontroli i postępowań podatkowych.

Specjalizuje się w doradztwie z zakresu podatku od towarów i usług. Realizuje również projekty bieżącego doradztwa podatkowego w zakresie podatków bezpośrednich. Ekspert w dziedzinie procedury podatkowej. Wspiera przedsiębiorców w toku kontroli i postępowań podatkowych.

Doradza w języku angielskim, studiowała język hebrajski i jidysz, obecnie uczy się języka hiszpańskiego.

W wolnych chwilach czyta reportaże i kryminały oraz kolekcjonuje polską ceramikę.

Magdalena Wasilewska

Adwokat | Senior Associate

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu: prawa cywilnego i gospodarczego oraz prawa podatkowego.

Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Krakowie oraz europeistyki w Instytucie Europeistyki na Wydziale  Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe i na bieżąco uczestniczy w kursach dokształcających. Ukończyła m.in. Studia podyplomowe na kierunku Prawo pracy
i Ubezpieczeń Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie w 2017 r. opracowywała zagadnienia związane z umową powierzenia przetwarzania danych osobowych – de lege lata i de lege ferenda.

Od początku swojej kariery prowadzi działalność pro bono współpracując z krakowskimi fundacjami, związkami wyznaniowymi i innymi organizacjami społecznymi zajmującymi się świadczeniem pomocy prawnej dla osób niezamożnych oraz pomocą dla bezdomnych zwierząt.

Prywatne: miłośniczka zwierząt, pasjonatka nauki języków obcych i dobrej literatury.

Posługuje się językiem: Angielskim, Koreańskim i Hiszpańskim.

Michał Kordiak

PRAWNIK | SENIOR ASSOCIATE

W Kancelarii specjalizuje się w doradztwie w zakresie podatków dochodowych oraz akcyzy. Jego specjalizacją są ceny transferowe. Posiada kompetencje z zakresu przygotowywania analiz benchmarkingowych, modelowania finansowego oraz wycen. Doradza w języku polskim i angielskim.

Interesuje się historią, a w wolnym czasie trenuje krav-magę i oddaje się piwowarstwu domowemu.

Marcin Otręba

Associate

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkami pośrednimi oraz zagadnieniami związanymi z kontrolą podatkową, celno-skarbową oraz postępowaniami podatkowymi prowadzonymi przez organy Krajowej Administracji Skarbowej. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego.

Wieloletni pracownik Izby Skarbowej we Wrocławiu. Trener Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów w zakresie podatku od towarów i usług oraz ordynacji podatkowej. Doświadczenie zawodowe zdobywał również w międzynarodowych firmach zajmując się podatkiem VAT oraz procedurą podatkową.

W ramach własnej działalności gospodarczej prowadzi specjalistyczne szkolenia podatkowe. Od 2010 roku związany jest z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu, w której prowadzi wykłady z zakresu podatków. Współpracuje również z szeregiem renomowanych firm szkoleniowych w Polsce. Autor licznych publikacji dla biuletynu VAT wydawnictwa INFOR.

Prywatnie pasjonata starych aut. Klasyki mają duszę.

Paweł Żychowski

Radca Prawny | Associate

W ramach dotychczasowej praktyki zajmował się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców z różnych branż, poczynając od energetycznej, budowlanej i deweloperskiej, poprzez tych prowadzących różnego rodzaju działalność usługową czy też firm ściśle produkcyjnych. Przez długi okres swojej działalności zawodowej specjalizował się w zamówieniach publicznych współpracując z przedsiębiorcami działającymi na tym rynku.  Znana mu jest specyfika zarówno mniejszych firm działających regionalnie, jak i tych funkcjonujących na większym obszarze czy globalnie.

Reprezentował klientów w licznych postępowaniach sądowych.

W kancelarii zajmuje się bieżącą obsługą klientów z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i gospodarczego.

Prywatnie uprawia warzywa i owoce w przydomowym ogródku, a kiedy tylko ma wolną chwilę zakłada kask, wsiada na rower i zwiedza okolicę.  

Maria Tsima

PRAWNIK | ASSOCIATE

W Kancelarii – jako prawnik – przygotowuje umowy, pisma procesowe, kompleksowe opinie dla podmiotów gospodarczych w języku polskim i angielskim. Zdobyła wieloletnie doświadczenie w projektach dla polskich i zagranicznych klientów.

 
Posiada interdyscyplinarną wiedzę prawniczą, pozwalającą na zidentyfikowanie i opracowanie rozwiązań dopasowanych do biznesowego profilu klienta.

 

Swoje doświadczenie zawodowe łączy
z działalnością naukową.
Posiada doświadczenie dydaktyczne zdobywane na salach Uniwersytetu
Wrocławskiego. Regularnie uczestniczy w branżowych konferencjach 
ogólnopolskich i międzynarodowych.

 

Autorka publikacji o charakterze naukowym i branżowym.
Udziela komentarzy dla Dziennika Gazeta Prawna.
Pisze artykuły dla Rzeczpospolitej.

 

Prywatnie – pasjonatka gitarowych riffów. Wolny czas spędza aktywnie.

Magdalena Mańska

Magdalena Mańska

doradca podatkowy | Associate

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Podatki i doradztwo podatkowe. Technik ekonomista oraz technik rachunkowości – posiada kwalifikacje zawodowe A.35. „Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji”, A.36. „Prowadzenie rachunkowości”, A.65 „Rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych”.  Stypendystka Prezesa Rady Ministrów oraz Rektora Uniwersytetu Gdańskiego.

Doświadczenie zdobywała pracując zarówno jako księgowa w biurze rachunkowym, jak i jako członek zespołu w dziale podatkowym spółki audytorskiej.

Prywatnie pasjonatka dobrej książki, muzyki oraz miłośniczka zwierząt.

Jagoda Komarzyniec-Smutek

Jagoda Komarzyniec-Smutek

prawnik | Associate

Doświadczenie zdobywała pracując zarówno w kancelarii radców prawnych, jak i finansowej korporacji.


W codziennej praktyce szczególnie bliskie jest jej prawo handlowe, gospodarcze oraz prawo pracy. W tym ostatnim obszarze również aktywnie szkoli w ramach Akademii Podatków i Prawa.

Biegle posługuje się językiem angielskim i nieobce są jej kontakty z klientami zagranicznymi.

Prywatnie entuzjastka tańca klasycznego, przez wiele lat stała bywalczyni baletowej sali ćwiczeń. Dzisiaj natomiast systematycznie ćwiczy jogę. Ceni sobie podróże i ciekawą kinematografię.

Izabela Więsyk-Dziura

PRAWNIK | associate

Doświadczenie zawodowe zdobywała
w warszawskich kancelariach prawnych zajmujących się świadczeniem kompleksowych usług na rzecz przedsiębiorców w zakresie prawa cywilnego, prawa pracy oraz prawa imigracyjnego.

Specjalizuje się w zakresie prawa pracy, obejmującego obsługę prawną pracodawców, zarówno w zakresie indywidualnego, jak i zbiorowego prawa pracy. Doradza pracodawcom w bieżących sprawach z zakresu szeroko pojętego prawa HR oraz tworzy wewnątrzzakładowe akty prawa pracy, w tym regulaminy pracy i wynagradzania. Posiada doświadczenie w reprezentowaniu stron w procesach z zakresu prawa pracy oraz w zakresie legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.

Prywatnie miłośniczka holistycznego podejścia do zdrowia, gry w tenisa oraz szczęśliwa właścicielka spaniela Kazika.

Damian Kłosowicz

PRAWNIK | Associate

Od początku kariery zawodowej związany ze świadczeniem pomocy prawnej przedsiębiorcom – zarówno jako pracownik renomowanej, krakowskiej kancelarii prawnej, jak również jako prawnik w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz osoba odpowiedzialna za wsparcie prawne i podatkowe start-up’u działającego w branży wyrobów medycznych.

Dzięki takiej ścieżce kariery posiada kompetencje związane z różnymi obszarami prawa – od prawa podatkowego (VAT, CIT, procedura podatkowa) przez prawo spółek handlowych i umów gospodarczych, aż po prowadzenie sporów gospodarczych i korporacyjnych. Nieobce są mu także RODO, prawo rynku kapitałowego oraz prawo nowych technologii. Był także uczestnikiem projektów venture capital, due diligence oraz M&A.


Jest zaangażowany w bieżącą obsługę prawno-podatkową Klientów. Oprócz tego przygotowuje projekty optymalizacji podatkowej działalności, przeprowadza projekty reorganizacyjne (m.in. przekształcenia i zmiany struktury właścicielskiej) oraz sporządza i opiniuje umowy zawierane przez Klientów. Wspomaga także zespół procesowy Kancelarii w prowadzonych postępowaniach sądowych.


Zdał egzamin z prawniczego języka angielskiego (legal English) TOLES Higher na poziomie Excellent (najwyższa z możliwych).


Jego pasją jest gotowanie – w szczególności lubi podkarpacką kuchnię regionalną oraz kuchnie fusion. Inwestuje także z sukcesami na GPW (rynek główny, New Connect) kierując się filozofią Warrena Buffeta.

Łukasz Peterek

Specjalista ds. Podatków | associate

Specjalizuje się w doradztwie w zakresie podatków dochodowych ze szczególnym naciskiem na ceny transferowe.

Dotychczasową wiedzę oraz doświadczenia zyskał dzięki pracy w zespołach dedykowanym cenom transferowym, w tym również w podmiocie należącym do Wielkiej Czwórki.

Wśród zrealizowanych przez niego projektów można wymienić przygotowywanie polityk cen transferowych, udział w inicjatywach dotyczących uprzednich porozumień cenowych, przygotowywanie dokumentacji cen transferowych oraz analiz porównawczych dla różnorodnych typów transakcji.

Prywatnie kocha gotowanie – kuchnia bliskowschodnia, meksykańska czy regionalne smaki Śląska nie mają dla niego tajemnic.
Poza tym, na jego liście „do obejrzenia” ciężko znaleźć kolejny serial psychologiczny lub z wątkiem kryminalnym.

Aleksandra Siodłak

dyrektor ds. szkoleń

Doświadczenie zawodowe zdobywała już od czasów studenckich organizując mniejsze i większe eventy w swoim rodzinnym mieście a następnie będąc organizatorem ogólnopolskich konferencji w jednej z krakowskich firm.

W Kancelarii pomaga przy pracach administracyjnych. Oprócz pomocy w Kancelarii kompleksowo zajmuje się Akademią Podatków i Prawa organizując i koordynując szkolenia oraz kontaktując się z naszymi Klientami. To właśnie Ola jest pierwszą linią kontaktu w sprawach Akademii Podatków i Prawa. 

Dobra organizacja pracy pozwala na dopilnowanie każdego detalu szkolenia – począwszy od zaplanowania aż do jego zakończenia.

Prywatnie lubi długodystansowe wyprawy rowerowe.

KONTAKT

lokalizacjaZasób 13

Biuro Kraków

ul. Wadowicka 7, 30-363 Kraków

lokalizacjaZasób 13

Biuro Wrocław

ul. Hubska 52/14, 50-502 Wrocław

lokalizacjaZasób 13

Biuro Warszawa

Plac Konesera 12, 03-736 Warszawa

lokalizacjaZasób 13

Biuro Gdynia

ul. Świętojańska 43/23, 81-391 Gdynia

FORMULARZ KONTAKTOWY