Staniek&Partners – Law for Industry

nasz zespół

dr Krzysztof Staniek

Partner zarządzający

Przez kilkanaście lat jako prezes zarządu oraz dyrektor zarządzający kierował dużymi holdingami spółek z branży produkcyjnej. Na bieżąco zajmował się prawnymi i podatkowymi wyzwaniami związanymi z działalnością produkcyjną zarządzanych przez siebie spółek, zarówno na terenie UE jak i poza nią. Doświadczenie w biznesie łączy z praktyką prawniczą – przeprowadził szereg procesów inwestycyjnych oraz restrukturyzacyjnych, a także kierował przebiegiem budowy zakładów produkcyjnych. Realizował skomplikowane transakcje przejęć i łączenia spółek. Z powodzeniem negocjował umowy na wszystkich kontynentach.

Posiada bogate doświadczenie w doradztwie podatkowym, zarówno w kwestiach bieżących jak i operacyjnych dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw. Dysponuje szerokimi kompetencjami potrzebnymi do przeprowadzania strategicznych optymalizacji podatkowych. Od wielu lat współpracuje z biurem biegłych rewidentów. Zrozumienie biznesu i problemów praktyki nie przeszkadza mu w rozwijaniu pasji naukowej. Jego zainteresowania w tym zakresie oscylują wokół procesów przejęć i łączenia spółek, ze szczególnym uwzględnieniem ich transgranicznych połączeń. Posiada bogaty warsztat kompetencji menedżerskich.

Prywatnie pasjonat astronomii i filozofii przyrody, nie jest mu  też obcy maraton Messiera. Regularnie trenuje kung fu w stylu Choy Lee Fut.

Michał Staniek

Partner zarządzający

W swojej praktyce zawodowej z powodzeniem łączy wiedzę z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego. Specjalizuje się w strategicznym doradztwie przy złożonych projektach. Jego doświadczenie obejmuje m.in. wsparcie klientów w procesach restrukturyzacyjnych oraz budowanie transgranicznych modeli rozliczeń podmiotów działających w międzynarodowych grupach kapitałowych. Aktywnie działa w obszarach związanych z ulgami na nowe technologie i innowacyjność.

Nie unika sali sądowej, z sukcesami reprezentuje klientów w postępowaniach sądowych oraz w postępowaniach przed organami podatkowymi.

Oprócz działalności doradczej prowadzi także szkolenia z zakresu prawa podatkowego – stały współpracownik największych firm szkoleniowych w Polsce, a także wykładowca na uczelniach wyższych.

Wolny czas najchętniej spędza na górskich szlakach. Stara się systematycznie biegać, niezależnie od warunków pogodowych. Interesuje się pochodzeniem polskich przysłów i związków frazeologicznych.

Wojciech Frankiewicz

PARTNER

Absolwent Uniwersytetu Opolskiego na kierunkach Prawo oraz Filologia Angielska. Uczestnik stypendium konfucjańskiego, w ramach którego ukończył na Politechnice Pekińskiej kurs języka i literatury chińskiej.

Posiada niemal 6-letnią praktykę prawniczą, w trakcie której realizował projekty dla dużych
i średnich przedsiębiorców (w tym z kapitałem zagranicznym), prowadzących działalność m.in. w branżach: spożywczej, telekomunikacyjnej, automotive, okuć budowlanych.

Łączy szerokie kompetencje w obszarach prawa gospodarczego (kompleksowa obsługa korporacyjna przedsiębiorców, prawo kontraktowe), prawa cywilnego oraz prawa pracy.

Specjalista prawa nowych technologii.

W ramach bieżącej obsługi przedsiębiorców przygotowuje i negocjuje kompleksowe umowy, obejmujące m.in. kontrakty na stworzenie / wdrożenie określonych rozwiązań informatycznych (przy wykorzystaniu zwinnych oraz waterfallowych metodyk zarządzania projektami IT). Opracowuje także porozumienia dotyczące dalszego rozwoju oprogramowania oraz jego utrzymania, a także doradza przedsiębiorcom w trakcie realizacji tych umów. Uczestniczył w tworzeniu oprogramowania legaltech.

Specjalizuje się w zakresie szeroko rozumianej obsługi korporacyjnej – opracowuje założenia
i przeprowadza projekty restrukturyzacyjne (połączenia, przekształcenia przedsiębiorstw) oraz uczestniczy w procesach związanych ze zmianą struktury właścicielskiej podmiotów (w tym wchodzących w skład rozbudowanych, międzynarodowych grup kapitałowych). Uczestnik procesów due diligence oraz projektów mających na celu nabycie / zbycie przedsiębiorstwa.

Wojciech kompleksowo doradza działom HR (nawiązanie/rozwiązanie zatrudnienia, przygotowanie regulacji i polityk wewnątrzzakładowych, opiniowanie umów z APT i też podmiotami świadczącymi usługi związane z HR, np. kadrowo-płacowe, rekrutacyjne, benefitowe itp.). Przeprowadził szereg projektów związanych z ochroną danych osobowych (implementacja oraz kontrola prawidłowości wdrożenia RODO) oraz realizuje projekty mające na celu pozyskiwanie wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej.

Doradza w języku angielskim, z łatwością odnajduje się w relacjach z podmiotami z chińskim kapitałem.

Miłośnik aktywnego spędzania wolnego czasu.

prof. zw. dr hab. Jerzy Migdał

Of counsel

Jest autorem i współautorem wielu monografii oraz innych publikacji naukowych z dziedziny prawa karnego wykonawczego.

Czynnie uczestniczy w życiu naukowym jako Członek Rad Naukowych, Rad Nadzorczych oraz jako wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przedsiębiorstw w Warszawie. Przez kilkadziesiąt lat doskonalił się jako adwokat i radca prawny w obsłudze firm, w tym jako doradca zarządu ds. prawnych dużych międzynarodowych spółek prawa handlowego oraz mniejszych podmiotów gospodarczych i jednostek organizacyjnych, spółdzielni i struktur samorządowych.

Jego pasja to malarstwo polskie i szeroko pojęte zainteresowanie folklorem.

Marcin Otręba

Associate

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z podatkami pośrednimi oraz zagadnieniami związanymi z kontrolą podatkową, celno-skarbową oraz postępowaniami podatkowymi prowadzonymi przez organy Krajowej Administracji Skarbowej. Posiada wieloletnie doświadczenie w stosowaniu polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego.

Wieloletni pracownik Izby Skarbowej we Wrocławiu. Trener Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów w zakresie podatku od towarów i usług oraz ordynacji podatkowej. Doświadczenie zawodowe zdobywał również w międzynarodowych firmach zajmując się podatkiem VAT oraz procedurą podatkową.

W ramach własnej działalności gospodarczej prowadzi specjalistyczne szkolenia podatkowe. Od 2010 roku związany jest z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu, w której prowadzi wykłady z zakresu podatków. Współpracuje również z szeregiem renomowanych firm szkoleniowych w Polsce. Autor licznych publikacji dla biuletynu VAT wydawnictwa INFOR.

Prywatnie pasjonata starych aut. Klasyki mają duszę.

Michał Krawczyk

Senior Associate

Były pracownik organów podatkowych (1999–2003 Izby Skarbowej we Wrocławiu, 2003–2014 Dział Kontroli Podatkowej Urzędu Skarbowego). W latach 2014 – 2016 pracował jako konsultant podatkowy i manager spółki doradztwa podatkowego Tax Advisors Group Sp. z o. o. we Wrocławiu. Od 2016 r. prowadzi własną działalność gospodarczą wspierając przedsiębiorców w stosowaniu prawa podatkowego oraz w zakresie szkoleń podatkowych. Od 2020 r. związany z Kancelarią Staniek&Partners.

Jest ekspertem w zakresie zagadnień związanych z JPK, podatkiem VAT oraz kontrolą podatkową, celno-skarbową, postępowaniem podatkowym i innymi czynnościami prowadzonymi przez organy Krajowej Administracji Skarbowej.

Od 2008 r. projektuje i prowadzi specjalistyczne szkolenia podatkowe z obszaru VAT oraz procedur podatkowych. W latach 2008 – 2014 współtworzył i prowadził szkolenia w ośrodkach szkoleniowych Ministerstwa Finansów oraz w ramach Centrum Edukacji Zawodowej Resortu Finansów. Obecnie prowadzi szkolenia podatkowe w ramach własnej działalności gospodarczej. Jest autorem i współautorem prasowych i książkowych publikacji podatkowych dla wydawnictw Presscom i C.H. BECK.

Prywatnie fanatyk dobrej muzyki, w wolnym czasie rozładowuje energię improwizując na gitarze elektrycznej.

Ewa Nowogrodzka

radca prawny | doradca podatkowy | Associate

Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Rachunkowości i Finansów oraz Cen Transferowych prowadzone przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie.

Doświadczenie zdobywała pracując jako inspektor kontroli skarbowej w urzędzie kontroli skarbowej, a następnie na kierowniczych stanowiskach w urzędzie celno-skarbowym oraz wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym dla dużych podatników nadzorując prowadzenie kontroli i postępowań podatkowych.

Specjalizuje się w doradztwie z zakresu podatku od towarów i usług. Realizuje również projekty bieżącego doradztwa podatkowego w zakresie podatków bezpośrednich, a także spraw celnych oraz z zakresu ubezpieczeń społecznych. Ekspert w dziedzinie procedury podatkowej. Wspiera przedsiębiorców w toku kontroli i postępowań podatkowych.

Doradza w języku angielskim, studiowała język hebrajski i jidysz, obecnie uczy się języka hiszpańskiego.

W wolnych chwilach czyta reportaże i kryminały oraz kolekcjonuje polską ceramikę.

Magdalena Wasilewska

Adwokat | ASSOCIATE

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu: prawa cywilnego i gospodarczego oraz prawa podatkowego.

Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Krakowie oraz europeistyki w Instytucie Europeistyki na Wydziale  Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe i na bieżąco uczestniczy w kursach dokształcających. Ukończyła m.in. Studia podyplomowe na kierunku Prawo pracy
i Ubezpieczeń Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie w 2017 r. opracowywała zagadnienia związane z umową powierzenia przetwarzania danych osobowych – de lege lata i de lege ferenda.

Od początku swojej kariery prowadzi działalność pro bono współpracując z krakowskimi fundacjami, związkami wyznaniowymi i innymi organizacjami społecznymi zajmującymi się świadczeniem pomocy prawnej dla osób niezamożnych oraz pomocą dla bezdomnych zwierząt.

Prywatne: miłośniczka zwierząt, pasjonatka nauki języków obcych i dobrej literatury.

Posługuje się językiem: Angielskim, Koreańskim i Hiszpańskim.

Paweł Żychowski

Radca Prawny | Associate

W ramach dotychczasowej praktyki zajmował się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców z różnych branż, poczynając od energetycznej, budowlanej i deweloperskiej, poprzez tych prowadzących różnego rodzaju działalność usługową czy też firm ściśle produkcyjnych. Przez długi okres swojej działalności zawodowej specjalizował się w zamówieniach publicznych współpracując z przedsiębiorcami działającymi na tym rynku.  Znana mu jest specyfika zarówno mniejszych firm działających regionalnie, jak i tych funkcjonujących na większym obszarze czy globalnie.

Reprezentował klientów w licznych postępowaniach sądowych.

W kancelarii zajmuje się bieżącą obsługą klientów z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i gospodarczego.

Prywatnie uprawia warzywa i owoce w przydomowym ogródku, a kiedy tylko ma wolną chwilę zakłada kask, wsiada na rower i zwiedza okolicę.  

Maria Tsima

PRAWNIK | ASSOCIATE

W Kancelarii – jako prawnik – przygotowuje umowy, pisma procesowe, kompleksowe opinie dla podmiotów gospodarczych w języku polskim i angielskim. Zdobyła wieloletnie doświadczenie w projektach dla polskich
i zagranicznych klientów.
Posiada interdyscyplinarną wiedzę prawniczą, pozwalającą na zidentyfikowanie
i opracowanie rozwiązań dopasowanych
do biznesowego profilu klienta.

 

Czynnie wykłada i szkoli w ramach Akademii Podatków i Prawa oraz jednego
z renomowanych stowarzyszeń księgowych.

 

Swoje doświadczenie zawodowe łączy
z działalnością naukową.
Posiada doświadczenie dydaktyczne zdobywane na salach Uniwersytetu
Wrocławskiego. Regularnie uczestniczy w branżowych konferencjach 
ogólnopolskich i międzynarodowych.

 

Autorka publikacji o charakterze naukowym
i branżowym.
Udziela komentarzy dla Dziennika Gazeta Prawna.
Pisze artykuły dla Rzeczpospolitej.

 

Prywatnie – pasjonatka gitarowych riffów. Wolny czas spędza aktywnie.

Jagoda Komarzyniec-Smutek

Jagoda Komarzyniec-Smutek

prawnik | Associate

Doświadczenie zdobywała pracując zarówno w kancelarii radców prawnych, jak i finansowej korporacji.


W codziennej praktyce szczególnie bliskie jest jej prawo handlowe, gospodarcze oraz prawo pracy. W tym ostatnim obszarze również aktywnie szkoli w ramach Akademii Podatków i Prawa.

Biegle posługuje się językiem angielskim i nieobce są jej kontakty z klientami zagranicznymi.

Prywatnie entuzjastka tańca klasycznego, przez wiele lat stała bywalczyni baletowej sali ćwiczeń. Dzisiaj natomiast systematycznie ćwiczy jogę. Ceni sobie podróże i ciekawą kinematografię.

Michał Kordiak

PRAWNIK | ASSOCIATE

W Kancelarii specjalizuje się w doradztwie w zakresie podatków dochodowych oraz akcyzy. Jego specjalizacją są ceny transferowe. Posiada kompetencje z zakresu przygotowywania analiz benchmarkingowych, modelowania finansowego oraz wycen. Doradza w języku polskim i angielskim.

Interesuje się historią, a w wolnym czasie trenuje krav-magę i oddaje się piwowarstwu domowemu.

dr Marek Gajewski

associate | Doradca podatkowy

Kilkanaście lat pracował w księgowości, w biurach rachunkowych. Kierował działami księgowymi: w publicznym podmiocie leczniczym oraz w firmach produkcyjnych, również w specjalnej strefie ekonomicznej. Wyspecjalizował się w rachunku kosztów, a na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu uzyskał doktorat z tego obszaru.

Równolegle przez kilka lat był biegłym sądowym z zakresu rachunkowości oraz wykładowcą akademickim.

Doradza klientom w języku polskim i angielskim.

Interesuje się badaniem i poprawą efektywności modeli biznesowych oraz optymalizacją procesów bezpieczeństwa IT.

Łukasz Peterek

Specjalista ds. Podatków | associate

Specjalizuje się w doradztwie w zakresie podatków dochodowych ze szczególnym naciskiem na ceny transferowe.

Dotychczasową wiedzę oraz doświadczenia zyskał dzięki pracy w zespołach dedykowanym cenom transferowym, w tym również w podmiocie należącym do Wielkiej Czwórki.

Wśród zrealizowanych przez niego projektów można wymienić przygotowywanie polityk cen transferowych, udział w inicjatywach dotyczących uprzednich porozumień cenowych, przygotowywanie dokumentacji cen transferowych oraz analiz porównawczych dla różnorodnych typów transakcji.

Prywatnie kocha gotowanie – kuchnia bliskowschodnia, meksykańska czy regionalne smaki Śląska nie mają dla niego tajemnic.
Poza tym, na jego liście „do obejrzenia” ciężko znaleźć kolejny serial psychologiczny lub z wątkiem kryminalnym.

Damian Kłosowicz

PRAWNIK | Associate

Od początku kariery zawodowej związany ze świadczeniem pomocy prawnej przedsiębiorcom – zarówno jako pracownik renomowanej, krakowskiej kancelarii prawnej, jak również jako prawnik w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz osoba odpowiedzialna za wsparcie prawne i podatkowe start-up’u działającego w branży wyrobów medycznych.

Dzięki takiej ścieżce kariery posiada kompetencje związane z różnymi obszarami prawa – od prawa podatkowego (VAT, CIT, procedura podatkowa) przez prawo spółek handlowych i umów gospodarczych, aż po prowadzenie sporów gospodarczych i korporacyjnych. Nieobce są mu także RODO, prawo rynku kapitałowego oraz prawo nowych technologii. Był także uczestnikiem projektów venture capital, due diligence oraz M&A.


Jest zaangażowany w bieżącą obsługę prawno-podatkową Klientów. Oprócz tego przygotowuje projekty optymalizacji podatkowej działalności, przeprowadza projekty reorganizacyjne (m.in. przekształcenia i zmiany struktury właścicielskiej) oraz sporządza i opiniuje umowy zawierane przez Klientów. Wspomaga także zespół procesowy Kancelarii w prowadzonych postępowaniach sądowych.


Zdał egzamin z prawniczego języka angielskiego (legal English) TOLES Higher na poziomie Excellent (najwyższa z możliwych).


Jego pasją jest gotowanie – w szczególności lubi podkarpacką kuchnię regionalną oraz kuchnie fusion. Inwestuje także z sukcesami na GPW (rynek główny, New Connect) kierując się filozofią Warrena Buffeta.

Aleksandra Siodłak

dyrektor ds. szkoleń

Doświadczenie zawodowe zdobywała już od czasów studenckich organizując mniejsze i większe eventy w swoim rodzinnym mieście a następnie będąc organizatorem ogólnopolskich konferencji w jednej z krakowskich firm.

W Kancelarii pomaga przy pracach administracyjnych. Oprócz pomocy w Kancelarii kompleksowo zajmuje się Akademią Podatków i Prawa organizując i koordynując szkolenia oraz kontaktując się z naszymi Klientami. To właśnie Ola jest pierwszą linią kontaktu w sprawach Akademii Podatków i Prawa. 

Dobra organizacja pracy pozwala na dopilnowanie każdego detalu szkolenia – począwszy od zaplanowania aż do jego zakończenia.

Prywatnie lubi długodystansowe wyprawy rowerowe.

Gabriela Kostrzewa

Specjalista ds. marketingu

Doświadczenie zawodowe w pracy z klientem zbiera już od ponad czterech lat.

W Kancelarii sprawuje piecze nad działaniami marketingowymi i kreowaniem wizerunku firmy. Biegle posługuje się językiem angielskim.

Prywatnie interesuje się zdrowym stylem życia, literaturą i dokumentami kryminalnymi.

KONTAKT

lokalizacjaZasób 13

Biuro Kraków

ul. Wadowicka 7, 30-363 Kraków

lokalizacjaZasób 13

Biuro Wrocław

ul. Hubska 52/14, 50-502 Wrocław

lokalizacjaZasób 13

Biuro Warszawa

Plac Konesera 12, 03-736 Warszawa

lokalizacjaZasób 13

Biuro Gdynia

Kazimierza Górskiego 1, 81-304 Gdynia

FORMULARZ KONTAKTOWY