Menu
Podatki

Ukryte zyski w CIT estoński a fakturowanie spółki

15.07.2022-Staniek&Partners

Ukryte zyski w CIT estoński a fakturowanie spółki – kolejna pozytywna interpretacja MF

Nasza Kancelaria uzyskała dla jednego ze swoich Klientów (spółki produkującej oprogramowanie w obszarze business intelligence) jedną z pierwszych interpretacji indywidualnych które potwierdzają, że wypłata wynagrodzenia za usługi programistyczne świadczone przez wspólników na rzecz spółki (w ramach umowy B2B) nie są ukrytymi zyskami w rozumieniu przepisów o tzw. Estońskim CIT, a co za tym idzie – spółka nie będzie musiała od tego wynagrodzenia zapłacić dodatkowego podatku.

Kuszący model opodatkowania

Tym o Estońskim CIT powiemy tylko, że jest to bardzo kuszący dla przedsiębiorców model opodatkowania (brak podatku CIT tak długo, jak nie wypłaci się zysku w ramach dywidendy), ale wiąże się z nim to ryzyko, że każdy inny niż dywidenda transfer gotówki na linii Spółka-Wspólnik jest na cenzurowanym i może doprowadzić do zapłaty podatku przez spółkę!

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem Kancelarii, zgodnie z którym o „ukrytych zyskach” nie może być mowy w sytuacji naszego Klienta ponieważ:

  • wynagrodzenie wypłacane w związku z zawartą umową B2B nie został ujęty wprost w katalogu ukrytych zysków;
  • tak długo, jak umowa jest uzasadniona biznesowo, tak długo nie można mówić o „świadczeniu wykonanym w związku z udziałem w zysku”
  • samo wynagrodzenie i inne warunki umowy będą takie same, jakie możemy znaleźć „na rynku”.

Kto uczestniczył w projekcie?

Z ramienia Kancelarii w projekcie uczestniczyli: Michał Staniek oraz Damian Kłosowicz

Jeżeli jesteś zainteresowany(-a) możliwościami, jakie daje Estoński CIT (m.in. poprawienie cash flow o czym donoszą nasi dotychczasowi Klienci którzy zdecydowali się na ten model opodatkowania) albo już coś o nim wiesz i chcesz teraz bezpiecznie wdrożyć go w swojej firmie – zapraszamy do kontaktu: kancelaria@staniekandpartners.com