Czym jest Pillar 2?
Kluczowe zasady Pillar 2:
Pillar 2 to przepisy, które nakładają na międzynarodowe i krajowe grupy przedsiębiorstw obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego, tak aby efektywna stawka podatkowa grupy w danym kraju nie była niższa niż 15%.
Nowe obowiązki dotyczą podmiotów będących członkami grup krajowych i międzynarodowych, których skonsolidowane roczne przychody wynoszą co najmniej 750 mln euro.
Mechanizm przewidziany w Modelowych zasadach OECD opiera się na dwóch powiązanych ze sobą rozwiązaniach (zasadach), których celem jest pobranie dodatkowej kwoty podatku (opodatkowanie wyrównawcze), jeżeli efektywna stawka podatkowa danej grupy międzynarodowej w danej jurysdykcji jest niższa niż 15%.
W takich przypadkach taką jurysdykcję uznaje się za jurysdykcję o niskim poziomie opodatkowania, a jednostki zlokalizowane w takiej jurysdykcji za nisko opodatkowane.
Zgodnie z zasadami Pillar 2, firmy należące do dużych grup kapitałowych są zobowiązane do składania szczegółowych raportów dotyczących efektywnej stawki opodatkowania (ETR) w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność. Raportowanie odbywa się za pomocą standaryzowanego wzoru deklaracji GloBE (Global Information Return), opracowanego w ramach OECD, co umożliwia administracjom podatkowym ocenę prawidłowości wyliczeń i zgodności z regulacjami.
Celem tego obowiązku jest zwiększenie przejrzystości podatkowej oraz umożliwienie organom podatkowym skutecznej kontroli zobowiązań wynikających z globalnego podatku wyrównawczego.
Kogo dotyczy Pillar 2?
Obowiązek raportowania w ramach Pillar 2 dotyczy międzynarodowych grup kapitałowych, które osiągają skonsolidowane roczne przychody powyżej 750 milionów EUR. Zasady te stosuje się do podmiotów należących do grup, których kraje wprowadziły regulacje Pillar 2 do krajowego porządku prawnego.
Raportowanie obejmuje m.in.:
Efektywną stopę opodatkowania (ETR) na poziomie jurysdykcji, w których funkcjonują jednostki grupy, Informacje dotyczące mechanizmu wyrównawczego (top-up tax), Dane o dochodach, podatkach zapłaconych i innych obowiązkach związanych z minimalnym podatkiem dochodowym. W praktyce każda jednostka w grupie objęta zasadami Pillar 2 musi przestrzegać obowiązków raportowych na poziomie krajowym i międzynarodowym, zapewniając pełną przejrzystość dotyczącą poziomu opodatkowania.
Wypełnij ankietę
Jak możemy pomóc?
- Weryfikacji powstania obowiązku podatkowego dla międzynarodowych lub krajowych grup kapitałowych;
- Analizy zakresu podmiotowego regulacji – poprzez wskazanie jednostek z grupy, na których ciąży obowiązek zapłaty podatku wyrównawczego oraz określeniem jurysdykcji, w której należy uiścić daninę;
- Wsparcia w przygotowaniu kalkulacji efektywnej stawki podatkowej dla dochodów jednostek zależnych funkcjonujących w Polsce,
- Wyliczenia wysokości podatku wyrównawczego należnego w Polsce (w oparciu o przepisy o krajowym podatku wyrównawczym);
- Wyliczenia kwoty podatku wyrównawczego należnego w państwie siedziby jednostki dominującej z tytułu dochodów niskoopodatkowanych jednostek zależnych w Polsce (w oparciu o przepisy o globalnym podatku wyrównawczym);
- Weryfikacji możliwości skorzystania przez podatników z bezpiecznych przystani, korekt oraz wyłączeń przewidzianych w projekcie polskich przepisów;
- Określenia wartości substratu majątkowo-osobowego na potrzeby kalkulacji dochodu GloBE;
- Wsparcia w realizacji obowiązków dokumentacyjnych nałożonych na podatników (na poziomie krajowym i międzynarodowym);
- Przygotowania wniosków o wydanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego – jako sposobu zabezpieczenia wątpliwości podatników.
Dlaczego my?
Za wkład w rozwój gospodarczy, zaangażowanie w ideę społecznej odpowiedzialności biznesu oraz stworzenie silnej i rozpoznawalnej marki.
Wyróżnienie dla firm kierujących się wysokimi standardami w działalności biznesowej, gwarantujących najwyższą jakość obsługi w roku 2024.
Nagroda za działania oparte na zasadach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, efektywną politykę wobec pracowników oraz klientów, a także liczne projekty społeczne.
w Rankingu firm doradztwa podatkowego Rzeczypospolitej 2024
Wyzwania związane z Pillar 2 dla organizacji
DEKLARACJA PODATKU WYRÓWNAWCZEGO – „ Informacja GloBE/ GIR”
WYŁĄCZENIE DE MINIMIS
KTÓRE PODATKI SĄ UZNAWANE ZA KWALIFIKOWANE
W JAKIEJ POSTACI BĘDZIE WYSTĘPOWAŁO OPODATKOWANIE WYRÓWNAWCZE W POLSCE
CZYM JEST BEZPIECZNA PRZYSTAŃ
Wiedza z bloga
Jakie są koszty wsparcia?
Wspieramy zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy, które chcą rosnąć i zyskiwać przewagę na rynku. Jeśli zastanawiasz się, ile możesz zaoszczędzić i jakie korzyści przyniesie współpraca z nami, skontaktuj się.
Rozmowa nie zobowiązuje, a może otworzyć drzwi do znaczących oszczędności podatkowych.
Te firmy nam zaufały
Kiedy warto skorzystać z naszych usług w zakresie Pillar 2?
1. Weryfikacja obowiązków podatkowych
Jeśli Twoja firma osiąga przychody powyżej 750 milionów EUR, pomożemy określić, czy musisz dostosować się do zasad Pillar 2.
2. Pomoc w obliczaniu podatku wyrównawczego
Ułatwiamy kalkulację globalnego podatku minimalnego, zbierając i analizując dane z różnych jurysdykcji.
3. Raportowanie i zgodność z przepisami
Zajmiemy się przygotowaniem deklaracji podatkowych oraz spełnieniem wymogów raportowych na poziomie lokalnym i międzynarodowym.
4. Identyfikacja i minimalizacja ryzyk
Pomagamy zidentyfikować ryzyka związane z wdrożeniem Pillar 2 i proponujemy dostosowane rozwiązania.
Skontaktuj się z nami, aby upewnić się, że Twoja firma jest zgodna z nowymi przepisami!
Masz pytania? Porozmawiajmy!
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
Co to jest Pillar 2?
Kto musi dostosować się do zasad Pillar 2?
Jakie są główne obowiązki wynikające z Pillar 2?
Co to jest podatek wyrównawczy (Top-Up Tax)?
Jakie dane są potrzebne do obliczenia podatku wyrównawczego?
Jakie są wyzwania związane z Pillar 2?
Jakie ryzyko niesie niespełnienie wymogów Pillar 2?
Kiedy warto skorzystać z usług doradczych w zakresie Pillar 2?
Jakie usługi oferujecie w zakresie Pillar 2?