Staniek&Partners – Law for Industry

Ogólnopolska kancelaria

Fundacja Rodzinna

Jako Kancelaria zajmująca się prawem dla biznesu, mająca w swoim portfolio Klientów nie możemy pominąć w swojej ofercie Fundacji Rodzinnej – rozwiązania prawnego, które otwiera zupełnie nowe możliwości w obszarze:

 1. sukcesji biznesu;
 2. tworzenia struktur holdingowych z nisko opodatkowanym transferem gotówki.

  Czym jest Fundacja Rodzinna?

  Fundacja Rodzinna to organizacja, która ma na celu zgodnie z przepisami dwa cele: gromadzić i zarządzać majątkiem oraz spełniać świadczenia na rzecz beneficjentów (np. wypłata środków). Fundacja może też prowadzić działalność gospodarczą – choć w ograniczonym zakresie, skupiającym się na obrocie instrumentami finansowymi i innymi składnikami majątku, najmie i dzierżawie czy udzielaniu pożyczek.

  Do tego sama Fundacja jest bardzo korzystnie opodatkowana:

  1. brak CIT na bieżąco (podobnie jak w systemie „estońskim”) – niezależnie od tego czy zbywamy akcje czy prowadzimy inną działalność gospodarczą;
  2. 15% CIT tylko przy wypłacie świadczeń na rzecz beneficjentów (wtedy i tylko wtedy – bez „ukrytych zysków” i innych „haczyków” znanych z Estońskiego CIT);
  3. jeżeli beneficjentem jest fundator albo jego najbliższa rodzina – nie zapłaci ani grosza PIT lub podatku od spadków i darowizn.

Dlaczego Fundacja Rodzinna jest idealnym rozwiązaniem dla sukcesji biznesu?

 1. Ponieważ „zarząd sukcesyjny” w firmie jednoosobowej jest tymczasowym rozwiązaniem (maksymalnie 2 lata) i ma na celu wyłącznie zarząd firmą do czasu jej sprzedania lub przejęcia przez spadkobiorców. Dodatkowo tymczasowość tego rozwiązania powoduje, że nierzadko kontrahenci albo wycofują się ze współpracy albo żądają dodatkowych zabezpieczeń kontraktów z uwagi na niepewne widoki na przyszłość firmy w spadku.
 2. Przepisy o spółkach handlowych pozwalają na zablokowanie wejścia do spółki spadkobiorców wspólnika.
 3. Raz uruchomiona Fundacja Rodzinna – przy odpowiednim statucie – pozwoli jednocześnie na czerpanie korzyści z inwestycji kolejnym pokoleniom (nawet jeżeli nikt z rodziny nie będzie zainteresowany bieżącym prowadzeniem działalności) oraz na zachowanie nad nimi pełnej kontroli.

  …ale Fundacja Rodzinna to coś więcej niż sukcesja

Przykładowo holding w rękach Fundacji Rodzinnej może być bardzo ciekawym pomysłem. Przy odpowiednim ułożeniu schematu opodatkowane będą tylko firmy składające się na holding – ale już nie Fundacja czy główne osoby zaangażowane w Fundacje.

To tylko jeden z naszych pomysłów.

Innymi nie będziemy się chwalić publicznie.

Co możemy dla Państwa zrobić?

Podobnie jak w przypadku innych naszych projektów restrukturyzacyjnych, nasze wsparcie składa się z trzech kroków – z których każdy kolejny jest uzależniony od Państwa decyzji:

 

 1. Analiza – weryfikujemy, czy w Państwa przypadku wprowadzenie Fundacji Rodzinnej przyniesie istotne korzyści podatkowe i biznesowe.
 2. Wdrożenie – przeprowadzamy przez cały proces zakładania Fundacji Rodzinnej – od projektu statutu, po rejestrację, przez późniejsze przeniesienie aktywów czy planowanie spadkowe.
 3. Stała opieka – nasi prawnicy oraz doradcy podatkowi zapewnią „bieżące” wsparcie prawne i podatkowe nowo powstałej Fundacji.

Dodatkowo możemy przeprowadzić cykliczne audyty wymagane przez ustawę o Fundacjach Rodzinnych.