Staniek&Partners – Law for Industry

Ogólnopolska kancelaria

Fundacja Rodzinna

Jako Kancelaria zajmująca się prawem dla biznesu, mająca w swoim portfolio Klientów nie możemy pominąć w swojej ofercie Fundacji Rodzinnej – rozwiązania prawnego, które otwiera zupełnie nowe możliwości w obszarze: 

  •  sukcesji biznesu; 
  • tworzenia struktur holdingowych z nisko opodatkowanym transferem gotówki. 

Czym jest Fundacja Rodzinna? 

Fundacja Rodzinna to organizacja, która ma na celu zgodnie z przepisami dwa cele: gromadzić i zarządzać majątkiem oraz spełniać świadczenia na rzecz beneficjentów (np. wypłata środków). Fundacja może też prowadzić działalność gospodarczą – choć w ograniczonym zakresie, skupiającym się na obrocie instrumentami finansowymi i innymi składnikami majątku, najmie i dzierżawie czy udzielaniu pożyczek.  

Do tego sama Fundacja jest bardzo korzystnie opodatkowana: 

  • brak CIT na bieżąco (podobnie jak w systemie „estońskim”) – niezależnie od tego czy zbywamy akcje czy prowadzimy inną działalność gospodarczą; 
  • 15% CIT tylko przy wypłacie świadczeń na rzecz beneficjentów (wtedy i tylko wtedy – bez „ukrytych zysków” i innych „haczyków” znanych z Estońskiego CIT); 
  • jeżeli beneficjentem jest fundator albo jego najbliższa rodzina – nie zapłaci ani grosza PIT lub podatku od spadków i darowizn.  

Dlaczego Fundacja Rodzinna jest idealnym rozwiązaniem dla sukcesji biznesu? 

Ponieważ „zarząd sukcesyjny” w firmie jednoosobowej jest tymczasowym rozwiązaniem (maksymalnie 2 lata) i ma na celu wyłącznie zarząd firmą do czasu jej sprzedania lub przejęcia przez spadkobiorców. Dodatkowo tymczasowość tego rozwiązania powoduje, że nierzadko kontrahenci albo wycofują się ze współpracy albo żądają dodatkowych zabezpieczeń kontraktów z uwagi na niepewne widoki na przyszłość firmy w spadku. 

Przepisy o spółkach handlowych pozwalają na zablokowanie wejścia do spółki spadkobiorców wspólnika. 

Raz uruchomiona Fundacja Rodzinna – przy odpowiednim statucie – pozwoli jednocześnie na czerpanie korzyści z inwestycji kolejnym pokoleniom (nawet jeżeli nikt z rodziny nie będzie zainteresowany bieżącym prowadzeniem działalności) oraz na zachowanie nad nimi pełnej kontroli. 

 …ale Fundacja Rodzinna to coś więcej niż sukcesja 

Przykładowo holding w rękach Fundacji Rodzinnej może być bardzo ciekawym pomysłem. Przy odpowiednim ułożeniu schematu opodatkowane będą tylko firmy składające się na holding – ale już nie Fundacja czy główne osoby zaangażowane w Fundacje. 

To tylko jeden z naszych pomysłów. Innymi nie będziemy się chwalić publicznie. 

Co możemy dla Państwa zrobić? 

Podobnie jak w przypadku innych naszych projektów restrukturyzacyjnych, nasze wsparcie składa się z trzech kroków – z których każdy kolejny jest uzależniony od Państwa decyzji: 

Analiza – weryfikujemy, czy w Państwa przypadku wprowadzenie Fundacji Rodzinnej przyniesie istotne korzyści podatkowe i biznesowe. 

Wdrożenie – przeprowadzamy przez cały proces zakładania Fundacji Rodzinnej od projektu statutu, po rejestrację, przez późniejsze przeniesienie aktywów czy planowanie spadkowe. 

Stała opieka – nasi prawnicy oraz doradcy podatkowi zapewnią „bieżące” wsparcie prawne i podatkowe nowo powstałej Fundacji. 

Podczas rozważania przyszłości przedsiębiorstwa i zabezpieczenia majątku wybór odpowiedniej formy prawnej ma duże znaczenie. Fundacje rodzinne są istotnym zagadnieniem w tej dziedzinie. Jako narzędzie sukcesji mogą zapewnić nie tylko bezpieczne przekazanie biznesu kolejnym pokoleniom, ale także optymalizację w kwestii podatków. 

Planowanie przyszłości: fundacja rodzinna a sukcesja 

Warto wiedzieć, że polska fundacja rodzinna stanowi nie tylko narzędzie do przekazania biznesu. Umożliwia także implementację strategii optymalizacji podatkowej. Opodatkowanie ograniczające się do obciążenia świadczeń wypłacanych beneficjentom może przekładać się na korzyści finansowe. To z kolei ma wpływ na lepsze zarządzanie zasobami i umożliwia reinwestycję oszczędności w rozwój firmy.

Opodatkowanie to ważny element różnicujący takie organizacje od innych form prawnych. Podatki są naliczane jedynie od świadczeń wypłacanych beneficjentom, co jest istotną zaletą. Ta specyfika sprzyja efektywnemu zarządzaniu zasobami finansowymi, zwiększając potencjał inwestycyjny. Polska fundacja rodzinna korzysta również ze zwolnienia z bieżącego podatku CIT, co umożliwia większą elastyczność w zakresie reinwestowania zysków.

Praktyczne aspekty opodatkowania fundacji rodzinnej

Pełne wykorzystanie dostępnych korzyści jest możliwe dzięki dogłębnej analizie i odpowiednim przygotowaniu w zakresie zagadnienia, jakim jest opodatkowanie fundacji rodzinnej. Liczy się nie tylko właściwe planowanie i wdrożenie. Równie istotne jest bieżące doradztwo dotyczące obciążeń podatkowych i zgodności z przepisami prawa. 

Warto pamiętać, że zakładanie i prowadzenie tego typu organizacji wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów prawnych. Obsługa w tym zakresie z uwzględnieniem doradztwa na temat podatków to jedna z usług kancelarii Staniek&Partners.