Menu
Staniek&Partners Blog 99
Ceny Transferowe

Korzystne dla firm interpretacje zostały zastąpione bardziej rygorystycznym podejściem – Zmiana podejścia Krajowej Informacji Skarbowej dotycząca dokumentacji cen transferowych w PSI

25.07.2024-Patrycja Gugała

W dniu 31 maja 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną nr 0111-KDIB1-3.4010.178.2024.1.MBD dotyczącą obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla podmiotów działających w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI). Dotychczasowe korzystne dla firm interpretacje zostały zastąpione bardziej rygorystycznym podejściem, co budzi liczne kontrowersje.

Czym jest Polska Strefa Inwestycji?

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to wprowadzony w 2018 roku instrument, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na realizację nowej inwestycji. Wsparcie przyznawane jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości firmy.

Wsparcie przyznawane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT w związku z realizacją nowej inwestycji. Limit zwolnienia obliczany jest na podstawie kosztów nowej inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Zwolnienie z podatku można wykorzystać przez 10, 12 lub 15 lat, lub do momentu wyczerpania limitu.

Instrument ten ma na celu promocję zatrudnienia i rozwój inwestycji. Uzyskanie decyzji o wsparciu wiąże się z obowiązkiem realizacji określonych działań inwestycyjnych oraz związanym z tym ryzykiem. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Nowe stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej

Nowe podejście Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zakłada, że spółki posiadające decyzję o wsparciu z PSI nie są zwolnione z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych, nawet jeśli nie uzyskały z tej działalności żadnego dochodu. W konsekwencji podlegają obowiązkowi dokumentacyjnemu z zakresu cen transferowych po przekroczeniu następujących progów dokumentacyjnych:

  1. 10 000 000 zł – w przypadku transakcji towarowej i finansowej;
  2. 2 000 000 zł – w przypadku transakcji usługowej oraz innej niż transakcja towarowa, finansowa i usługowa.

Organ uzasadniając swoje stanowisko wskazał na treść art. 11n pkt 1 Ustawy o CIT, w którym jako przesłanki do zwolnienia z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych wskazano, że: obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, o którym mowa w art. 11k ust. 1, nie ma zastosowania do transakcji kontrolowanych zawieranych wyłącznie przez podmioty powiązane mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w roku podatkowym, w którym każdy z tych podmiotów powiązanych spełnia łącznie następujące warunki:

a) nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 6,

b) nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

c) nie poniósł straty podatkowej.

Zdaniem organu podatkowego zwolnienie wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 34a Ustawy o CIT wskazuje, że jest zwolnieniem wynikającym z mocy prawa i ma charakter obligatoryjny. W konsekwencji podatnik nie ma wyboru, czy skorzysta, czy też nie skorzysta ze zwolnienia przedmiotowego, jeżeli posiada ważną decyzję o wsparciu.

W dalszej części uzasadnienia interpretacji organ podkreślił, że w sytuacji posiadania decyzji o wsparciu brak dochodów podlegających zwolnieniu nie uprawnia do stwierdzenia, że Spółka nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem CIT. Z uwagi na fakt posiadania przez Spółkę ważnej decyzji o wsparciu na realizacje inwestycji, Spółka z mocy prawa, korzysta ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 34a Ustawy o CIT. W konsekwencji, zdaniem Krajowej Informacji Skarbowej nie jest możliwe, a by w takiej sytuacji skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Wcześniejsze stanowisko organów podatkowych

Dotychczas organy podatkowe bazowały na ugruntowanym stanowisku, zgodnie z którym zwolnienie z obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotem powiązanym jest możliwe, o ile spółka nie osiągnęła dochodu z działalności strefowej. Nowa interpretacja KIS całkowicie zmienia tę perspektywę, nakładając na przedsiębiorców obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych, niezależnie od faktycznego uzyskania dochodów z działalności strefowej.

Konsekwencje dla przedsiębiorców

Dotychczasowe interpretacje jasno wskazywały, że brak uzyskania dochodu z działalności strefowej pozwalał na zwolnienie z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych. Zmiana podejścia Krajowej Informacji Skarbowej budzi wiele wątpliwości i obaw wśród przedsiębiorców działających w Polskiej Strefie Inwestycji, może prowadzić do znacznych komplikacji dla przedsiębiorców, a przede wszystkim nakłada na podatników, którzy wcześniej nie musieli sporządzać dokumentacji cen transferowych (z uwagi na brak dochodów strefowych) obowiązek jej sporządzenia, nawet jeśli faktycznie nie skorzystali ze zwolnienia podatkowego.

Zobacz również nasze usługi związane z Cenami Transferowymi:

Kontakt

Jeśli zainteresowała Państwa powyższa tematyka i chcieliby Państwo zweryfikować zagadnienia z tego zakresu, to zapraszamy do kontaktu się z nami pod adresem kancelaria@staniekandpartners.com

TAGI: transfer pricing, dokumentacja cen transferowych, Polska Strefa Inwestycji, Krajowa Informacja Skarbowa, zmiana interpretacji KIS, interpretacje podatkowe, ceny transferowe, rygorystyczne podejście KIS, dokumentacja podatkowa, strefa ekonomiczna Polska, zmiany w cenach transferowych 2024, nowe podejście Krajowej Informacji Skarbowej, interpretacje cen transferowych, zmiany w dokumentacji podatkowej, ryzyko podatkowe firmy, optymalizacja podatkowa, przedsiębiorstwa w Polskiej Strefie Inwestycji, regulacje podatkowe w Polsce, zasady cen transferowych, korzyści dla firm w Polskiej Strefie Inwestycji, zmiany w przepisach podatkowych, dokumentacja transferowa 2024, zmiana podejścia KIS do cen transferowych, obowiązki dokumentacyjne przedsiębiorstw, przepisy podatkowe dla firm, dokumentacja cen transferowych 2024, zasady podatkowe dla firm, interpretacje KIS w 2024, rygorystyczne przepisy podatkowe, ceny transferowe w Polskiej Strefie Inwestycji, nowe zasady Krajowej Informacji Skarbowej.