Menu
Ulga B+R, Ulga IP Box, Ulga na prototyp, Ulga na robotyzację Staniek&Partners Blog 121
Podatki

Jak ulgi podatkowe wspierają rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw

01.10.2024-Michał Grzywa

Innowacyjność jest jednym z głównych napędów rozwoju przedsiębiorstw, który może istotnie przyczynić się do wzrostu konkurencyjności firmy.   Przedsiębiorcy, którzy inwestują w rozwój nowych technologii, produktów oraz procesów, wywierają pozytywny wpływ także na rozwój gospodarczy Państwa. Fakt ten nie umknął naszemu ustawodawcy, który stara się zachęcać podatników do inwestycji w innowacje poprzez zapewnienie im dostępu do szeregu lukratywnych preferencji podatkowych.

Ulgi podatkowe na działalność innowacyjną w Polsce

Pośród wspomnianych preferencji wyróżnić można przede wszystkim ulgi podatkowe. Do najważniejszych z nich należą:

  • Ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R): Ulga ta pozwala przedsiębiorstwom odliczyć od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane związane z działalnością B+R. Mogą to być m.in. koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace badawcze, koszty materiałów i surowców, a także koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i równorzędnych związanych bezpośrednio z prowadzonymi pracami B+R.
  • Ulga IP Box (ang. Innovation Box): Mechanizm ten umożliwia przedsiębiorcom stosowanie preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego od przychodów osiąganych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, takich jak patenty, prawa autorskie do programów komputerowych, wzory użytkowe i przemysłowe, których stworzenie było wynikiem prowadzonych przez podatnika prac badawczo-rozwojowych.
  • Ulga na prototyp; instytucja ta pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 30% sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i kosztów wprowadzenia go na rynek.
  • Ulga na innowacyjnych pracowników; jest ona swoistym uzupełnieniem ulgi badawczo rozwojowej i pozwala pomniejszyć kwotę zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników bezpośrednio zaangażowanych w prace B+R.
  • Ulga na robotyzację; dzięki niej podatnik może odliczyć kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację. Pośród takich kosztów mogą się znaleźć przykładowo koszty nabycia nowych robotów przemysłowych czy wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do ich uruchomienia.

Jak łatwo można zauważyć, znaczna część z ulg powiązana jest z pojęciem działalności badawczo rozwojowej (B+R), która to stanowi jeden z podstawowych przejawów wzrostu innowacyjności.
Zgodnie z ustawową definicją, działalność ta obejmuje bowiem badania naukowe lub prace rozwojowe i podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania ich do tworzenia nowych zastosowań.

Jak skorzystać z ulg podatkowych?

Aby skorzystać z wymienionych preferencji, podatnicy muszą wypełnić wiele szczegółowych przesłanek. Przepisy regulujące tę materię często wywołują liczne problemy interpretacyjne, z rozstrzygnięciem których nieraz mają poważny problem także same organy podatkowe.  Korzystną praktyką z perspektywy podatnika zamierzającego wdrożenie wspomnianych ulg może być:

  1. Prawidłowa i skrupulatna dokumentacja działalności B+R lub innego rodzaju działalności, od której może zależeć możliwość skorzystania z ulgi,
  2. Złożenie przed wdrożeniem ulgi wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego w celu zwiększenia ochrony prawnej,
  3. Podjęcie kontaktu ze specjalistą z dziedziny prawa podatkowego, który dokona oceny możliwości wdrożenia danej ulgi i przeprowadzi podatnika przez ten niełatwy proces.

Jak możemy pomóc?

  • Pomagamy we wstępnej ocenie, czy działalność podatnika kwalifikuje się do zastosowania potencjalnych preferencji;
  • Reprezentujemy podatnika w procesie wystąpienia z wnioskiem o uzyskanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego i w procesie ewentualnego zaskarżenia jej do WSA dla zapewnienia maksymalnej ochrony prawnej;
  • Pomagamy w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji, wdrożeniu i w prawidłowym rozliczaniu ulgi;
  • Udzielamy bieżącego wsparcia merytorycznego także na etapie po wdrożeniu ulgi.

Masz pytanie? Porozmawiajmy!

    Wyślij wiadomość

    TAGI: ulgi podatkowe, ulga B+R, innowacje w firmie, ulga IP Box, preferencje podatkowe, rozwój przedsiębiorstwa, ulgi na robotyzację, ulga na innowacyjnych pracowników, działalność badawczo-rozwojowa, prototyp a podatki, ulgi dla firm, rozwój innowacyjności, optymalizacja podatkowa, konkurencyjność firmy, ulgi podatkowe na innowacje, korzyści podatkowe dla firm, badania i rozwój, R&D, podatki dla firm, IP Box 5%, podatki w Polsce, nowe technologie a ulgi, wsparcie dla innowacji, system ulg podatkowych, Polski Ład a ulgi podatkowe, koszty działalności innowacyjnej, obniżenie zobowiązań podatkowych, ulgi podatkowe dla startupów, preferencyjne stawki podatkowe, ulgi dla przedsiębiorstw, korzyści podatkowe w innowacjach, prawo podatkowe, korzyści podatkowe z B+R, ulgi podatkowe na badania i rozwój