Menu
świadczenia o podobnym charakterze, podatek u źródła, WHT (5)
Podatki

Świadczenia o podobnym charakterze. Podatek u źródła (WHT)

02.10.2024-Michał Grzywa

Podatek u źródła (WHT) to mechanizm opodatkowania niektórych przychodów osiąganych przez nierezydentów. Katalog takich przychodów jest szczegółowo wymieniony w przepisach ustaw PIT oraz CIT. Na przykład, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, opodatkowaniu podlegają przychody z praw autorskich, odsetek, znaków towarowych, a także przychody z usług doradczych, księgowych, prawnych oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Świadczenia o podobnym charakterze – co to znaczy?

Kategoria „świadczeń o podobnym charakterze” jest nieprecyzyjna i budzi wiele wątpliwości. Ustawodawca najpierw wymienia konkretne kategorie przychodów, a następnie otwiera możliwość opodatkowania innych, które mają „podobny charakter”. To, jakie cechy pozwolą na zaliczenie świadczenia do tej kategorii, jest kluczowe, ponieważ wpływa na to, czy zobowiązanie do poboru i odprowadzenia podatku u źródła powstanie.

Jak rozpoznać świadczenia o podobnym charakterze?

Aby ocenić, czy dane świadczenie ma podobny charakter do wymienionych w ustawie, konieczne jest porównanie ich cech. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 września 2023 r. (II FSK 244/21) wskazał, że należy porównać konstytutywne cechy świadczeń wymienionych w przepisach z cechami danego świadczenia, oceniając ilość cech wspólnych, ich istotność oraz stopień zbieżności.

Przykłady z orzecznictwa administracyjnego

  1. Usługi ubezpieczenia a usługi gwarancji
    NSA w powyższym wyroku zauważył, że świadczenie z umowy ubezpieczenia nie jest podobne do świadczenia z umowy gwarancji, ponieważ dotyczą one innych obszarów odpowiedzialności i ochrony. Tym samym ubezpieczenia nie są objęte podatkiem u źródła w kontekście świadczeń o podobnym charakterze.
  2. Wynajem personelu a usługi rekrutacyjne
    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z dnia 7 sierpnia 2023 r. (sygn. 0111-KDWB.4010.26.2023.2.AZE) podkreślił, że usługi wynajmu personelu są podobne do usług rekrutacji i pozyskiwania pracowników, które są wyraźnie wymienione w ustawie o CIT. W takim przypadku wynajem personelu podlega opodatkowaniu WHT.

Podsumowanie

Identyfikacja, czy świadczenie podlega podatkowi u źródła jako świadczenie „o podobnym charakterze”, nie jest zadaniem łatwym. Każda transakcja powinna być analizowana indywidualnie, z uwzględnieniem cech świadczenia i przepisów prawnych. Prawidłowa ocena może zapobiec błędom w rozliczeniach podatkowych, które mogą być kosztowne dla płatników.

Jak możemy pomóc?

Nasz zespół ekspercki może pomóc w:

  • Ustaleniach, czy planowana lub dokonana czynność spełnia warunki do opodatkowania na gruncie WHT,
  • Wystąpieniu o interpretację indywidualną do Dyrektora KIS i ewentualnym zaskarżeniu jej do WSA,
  • Prawidłowym przygotowaniu dokumentacji związanej z WHT oraz jego rozliczaniem,
  • Zapewnieniu kompleksowej opieki zarówno w trakcie, jak i po przeprowadzeniu powyższych działań.

Masz pytania? Porozmawiajmy!

    Wyślij wiadomość

    TAGI: świadczenia o podobnym charakterze, podatek u źródła, WHT, Withholding Tax, NSA, CIT, usługi doradcze, usługi księgowe, Dyrektor KIS, wynajem personelu, usługi rekrutacyjne, orzecznictwo WHT