Menu
Podatki

Nowy system e-faktur w Polsce

24.08.2023-Staniek&Partners

Nowy system e-faktur w Polsce – co przedsiębiorcy powinni wiedzieć?

W świecie biznesu pojawia się coraz więcej narzędzi mających na celu usprawnienie i cyfryzację procesów. Jednym z nich jest nowy system e-faktur, który wkrótce zagości w polskim prawie podatkowym. Oto kilka kluczowych informacji, które pomogą Ci zrozumieć, na czym polega ta zmiana.

Czym jest nowy system e-faktur?

To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na cyfrowe wystawianie i udostępnianie faktur partnerom biznesowym. Mimo pewnych obaw związanych z jego wprowadzeniem, ma on przede wszystkim ułatwić i przyspieszyć procesy fakturacji.

Kiedy zaczniemy z niego korzystać?

Chociaż na początku korzystanie z tego systemu będzie opcjonalne, z czasem stanie się on obowiązkowy. Warto więc już teraz zastanowić się nad wdrożeniem odpowiednich rozwiązań w swojej firmie.

Kto będzie musiał stosować się do nowych zasad?

Głównie dotyczy to podatników VAT oraz pewnej grupy przedsiębiorców zwolnionych z różnych powodów. Ważne jest, aby zorientować się, czy Twoja firma będzie musiała dostosować się do nowych regulacji.

Czy są jakieś wyjątki?

Tak, niektóre rodzaje dokumentów, jak np. paragony czy bilety, nie będą musiały być wystawiane w nowym systemie. Ponadto, niektórzy podatnicy, w tym ci działający za granicą, będą zwolnieni z obowiązku korzystania z systemu.

Co jeśli system przestanie działać?

W przypadku problemów technicznych z systemem, istnieją procedury umożliwiające wystawienie faktury w tradycyjny sposób i późniejsze jej dodanie do systemu. Kluczowe jest jednak, aby znać i stosować się do określonych terminów.

Czy grożą nam kary za nieprzestrzeganie nowych zasad?

Tak, nieprzestrzeganie nowych regulacji może skutkować sankcjami. Dlatego tak ważne jest, aby być na bieżąco z przepisami i dostosować się do nich na czas.

Podsumowanie

Podsumowując: Nowy system e-faktur to kolejny krok w kierunku cyfryzacji procesów biznesowych w Polsce. Aby skutecznie wdrożyć go w swojej firmie, warto już teraz zapoznać się z jego zasadami i przygotować odpowiednie rozwiązania.

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu nowych regulacji? Skontaktuj się z nami!