Menu
Nowelizacja przepisów budowlanych 2024 Staniek&Partners Blog 116
Prawo

Nowe regulacje budowlane 2024. Czy to koniec mikrokawalerek?

23.09.2024-Julia Orzełowska

14 maja 2024 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało rozporządzenie zmieniające przepisy w sprawie warunków technicznych. Istotnym rozwiązaniem jest doprecyzowanie sposobu określania minimalnej odległości ściany budynku od granicy działki budowlanej. W § 12 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dodany został ust. 1a, który powinien pomóc uniknąć występującej dotychczas błędnej interpretacji dokonywanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Od 15 sierpnia bieżącego roku nie powinno zatem budzić już wątpliwości – każdą płaszczyznę powstałą w wyniku załamania lub uskoku ściany należy traktować jako oddzielną ścianę.

Nowe przepisy dotyczące minimalnej odległości budynków od granicy działki

Inną istotną zmianą jest to, że budynek usytuowany w sposób inny niż równoległy i zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki budowlanej można teraz posadowić w odległości mniejszej niż 4 m – jednak nie mniejszej niż 3 m – od tej granicy. Dokonując pomiarów, należy uwzględnić najdalej wysunięty element ramy lub innych elementów okna, lub drzwi. Wprowadzone zmiany pozwalają stwierdzić, że aktualnie możliwa jest bliższa zabudowa do działki sąsiedniej, a organy podatkowe mają mniej podstaw ku stwierdzeniu nadużyć w budownictwie na działkach o nietypowym kształcie.

Nowelizacja wspiera zastosowanie technologii drewnianych w budownictwie

Nowelizacja wprowadziła również uregulowanie w przedmiocie powszechniejszego zastosowania technologii drewnianych przy wznoszeniu budynków. Jest to związane ze zmianami w wymogach określających klasy odporności pożarowej budynków. W § 216 ust. 2 dodano dwa nowe punkty. Zgodnie z pkt 4 dopuszcza się przy projektowaniu budynku zastosowanie konstrukcyjnych dachowych elementów liniowych oraz konstrukcyjnych elementów liniowych, oraz konstrukcyjnych dachowych elementów liniowych (o dominującym jednym wymiarze), w szczególności belek i słupów, wykonanych z drewna klejonego warstwowo. Ponadto dodano przepisy, które pozwalają na stosowanie elementów nośnych wykonanych z drewna litego czterostronnie struganego z fazowanymi narożnikami lub drewna klejonego warstwowo wewnątrz elementu oddzielenia przeciwpożarowego budynkach niskich. Nowe regulacje pozwolą więc na szersze wykorzystanie materiałów drewnianych przy wznoszeniu budynków.

Nowe przepisy a patodeweloperka – jak wpływają na zabudowę?

Warto również zwrócić uwagę, że ww. rozporządzenie weszło w życie dwa tygodnie po nowelizacji w sprawie tzw. patodeweloperki, której celem jest przede wszystkim rozrzedzenie zabudowy.

W tej nowelizacji również zostały określone zasady związane z odległością budynków od granic działki. I tak, od 1 sierpnia 2024 r. wprowadzone zostały nowe wymogi zachowania minimalnej odległości 5 m dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji od granicy działki oraz 3 m dla balkonów w takich budynkach. Przy czym podkreśla się, że wspomniane powyżej założenia o zabudowie na działkach o nietypowym kształcie nie powinny pozostawać w sprzeczności z nowelizacją w sprawie tzw. patodeweloperki.

Koniec mikrokawalerek – nowe regulacje minimalnej powierzchni lokali użytkowych

Odmiennie określono również minimalną wielkość lokalu użytkowego w budynkach. Państwo nie wyraża już dłużej zgody na mikrokawalerki czy lokale użytkowe pełniące funkcję mieszkaniową. Zgodnie z nowym § 56a Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. , lokal użytkowy nie może mieć mniejszej powierzchni użytkowej niż 25 m2. Kolejną nowością jest obowiązek stosowania przegród balkonowych, jeżeli na jednej płycie balkonowej położone są dwa balkony dla sąsiadujących lokali oraz zapewnienia wózkarni i rowerowni o powierzchni co najmniej 15 m2 .

Czy nowe przepisy budowlane poprawią komfort nabywców mieszkań?

We wprowadzonych zmianach w przepisach techniczno- budowalnych wyraźnie zauważalny jest przejaw troski o ład przestrzenny i poprawę komfortu nabywców lokali. Z oceną nowych rozwiązań należy jednak wstrzymać się na co najmniej następne kilka miesięcy.

Zobacz również nasze usługi związane z prawem budowlanym:

    Wyślij wiadomość

    Autor:

    Patrycja Wecławowicz

    Patrycja Węcławowicz | Radca prawny

     

    Julia Orzełowska

    Julia Orzełowska | Prawnik

    TAGI: nowelizacja przepisów budowlanych 2024, zmiany w przepisach budowlanych 2024, nowe przepisy budowlane 2024, odległość budynku od granicy działki 2024, minimalna odległość budynku od granicy działki, odległość budynku od granicy działki nowe przepisy, przepisy budowlane odległość od granicy działki, nowe prawo budowlane 2024, zmiany w prawie budowlanym, budowa domu odległość od granicy działki, odległość budynku od sąsiada przepisy 2024, przepisy budowlane 2024 zmiany, odległości budynków od granicy działki, aktualne przepisy budowlane 2024, prawo budowlane odległość budynku od granicy działki, minimalna odległość budynku od granicy 2024, przepisy budowlane granica działki, zmiany w przepisach budowlanych minimalna odległość, budowa domu nowe przepisy budowlane 2024, odległość budynku od granicy działki prawo, minimalne odległości w prawie budowlanym 2024, nowelizacja prawa budowlanego odległość budynku od granicy, nowe normy budowlane 2024, przepisy budowlane nowelizacja, prawo budowlane 2024 zmiany, budowa na granicy działki przepisy, budowa domu przepisy 2024, nowe regulacje budowlane, przepisy budowlane sąsiedztwo, odległość budynku od płotu nowe przepisy, przepisy budowlane działka granica 2024, minimalna odległość od granicy działki prawo budowlane, przepisy budowlane 2024 odległość od sąsiada, regulacje prawne budowa domu 2024, nowelizacja prawa budowlanego 2024, przepisy dotyczące budowy przy granicy działki