„Aktualizacja na dzień 13.12.2024 – Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, w związku z czym czekamy na publikację ustawy w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni. Wtedy ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od dnia jej ogłoszenia”.
………………………………………..
21 listopada 2024 r. Sejm przyjął ustawę wdrażającą unijną dyrektywę CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która wprowadza obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju przez wybrane przedsiębiorstwa. Celem tych zmian jest zwiększenie transparentności działań firm w zakresie środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego (ESG), co ma kluczowe znaczenie dla budowy zrównoważonej gospodarki.
Kogo obejmie obowiązek raportowania?
Obowiązek sprawozdawczości ESG jest wprowadzany stopniowo i obejmuje:
- duże spółki interesu publicznego (w tym przede wszystkim spółki giełdowe) – od 2024 roku,
- w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw (powyżej 250 pracowników i/lub 50 mln EUR obrotów i/lub 25 mln EUR całkowitych aktywów) – od 2025 roku,
- małych i średnich spółek giełdowych – od 2026 roku.
Obowiązek dotyczy zarówno spółek polskich, jak i zagranicznych działających w UE, jeżeli spełniają określone kryteria.
Co zmienia CSRD?
Nowe przepisy zaostrzają wymogi raportowe, zastępując dotychczasową dyrektywę NFRD (Non-Financial Reporting Directive). Główne zmiany to:
- Obowiązkowe raporty ESG: Firmy będą musiały publikować szczegółowe dane o swoim wpływie na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny.
- Jednolite standardy raportowania: Dokumenty będą musiały być zgodne z wytycznymi opracowanymi przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG), a standardy te zostaną wprowadzone do polskiej ustawy o rachunkowości.
Wyzwania dla przedsiębiorstw
Implementacja dyrektywy oznacza dla firm:
- zrównanie obowiązku raportowania ESG ze sprawozdawczością finansową,
- zwiększenie kosztów związanych ze zbieraniem danych do raportu,
- ponoszenie kosztów związanych z rozszerzonym zakresem badania sprawozdań (w części finansowej i niefinansowej) przez biegłych rewidentów,
- konieczność dostosowania systemów, baz danych, programów wykorzystywanych w firmie dla możliwości zbierania danych do raportów,
- konieczność zatrudnienia specjalistów ds. ESG lub współpracy z zewnętrznymi doradcami.
- ryzyko kary grzywny lub ograniczenia wolności dla członków zarządu za brak sporządzenia raportu ESG
Korzyści dla gospodarki i społeczeństwa
Choć nowe przepisy wiążą się z kosztami dla przedsiębiorstw, ich wdrożenie ma przyczynić się do:
- lepszego zarządzania ryzykiem środowiskowym i społecznym,
- zwiększenia transparentności działań firm, co ułatwi inwestorom podejmowanie świadomych decyzji,
- wsparcia realizacji celów klimatycznych i społecznych UE.
Harmonogram dalszych prac
Ustawa jest obecnie procedowana przez Senat. Będziemy Państwa informować o jej podpisaniu przez Prezydenta i wejściu w życie ustawy.
Podsumowanie
Wdrożenie CSRD to krok milowy w zakresie zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie. Nowe przepisy stawiają przed przedsiębiorstwami poważne wyzwania, ale również otwierają drzwi do bardziej świadomego i odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Firmy powinny jak najszybciej rozpocząć przygotowania, by sprostać nowym wymaganiom i wykorzystać nadchodzące zmiany jako szansę na rozwój.
Jeśli Twoja firma potrzebuje wsparcia w zakresie przygotowania do raportowania ESG, zapraszamy do kontaktu – nasz zespół ekspertów pomoże wprowadzić przedsiębiorstwo w „zieloną transformację” w duchu ESG.
Masz pytania? Porozmawiajmy!
TAGI: ESG, CSRD, raportowanie zrównoważonego rozwoju, dyrektywa UE, sprawozdawczość niefinansowa, zrównoważony rozwój, zarządzanie ryzykiem, transparentność, cele klimatyczne, inwestycje odpowiedzialne społecznie, zmiany legislacyjne, spółki giełdowe, wprowadzenie nowych przepisów, Polska, gospodarka zrównoważona, środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny, przedsiębiorstwa, wyzwania dla firm