Menu
Podatki

Krajowy system e-faktur (KSeF)

28.08.2023-Staniek&Partners

Krajowy system e-faktur (KSeF) – centralna platforma dla nowego fakturowania

Potwierdzono obowiązek stosowania faktur elektronicznych od 1 lipca 2024 roku

Niedawno, bo 7 sierpnia 2023 roku, Prezydent RP zatwierdził ustawę z 16 czerwca 2023 roku dotyczącą zmian w ustawie o podatku od towarów i usług oraz innych istotnych regulacjach. To oficjalnie potwierdza wcześniejsze zapowiedzi Ministerstwa Finansów, dotyczące obowiązkowych e-Faktur, a także wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Najpóźniej z dniem 1 lipca 2024 roku, przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do tych rewolucyjnych zmian, które mają na celu walkę z nadużyciami podatkowymi związanymi z VAT i przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) – centralna platforma dla nowego fakturowania

Jednym z kluczowych elementów wprowadzanych zmian jest Krajowy System e-Faktur (KSeF). To scentralizowana platforma zarządzana przez Ministerstwo Finansów, która umożliwia wystawianie oraz otrzymywanie e-faktur. Przedsiębiorcy mogą od 1 stycznia 2022 roku korzystać z tej platformy do przesyłania faktur ustrukturyzowanych (e-Faktur), zgodnych z przepisami prawnymi oraz strukturą FA ogłoszoną przez Ministerstwo Finansów. Jednak dopiero od 1 lipca 2024 roku, e-Faktury staną się obowiązkowe w przypadku sprzedaży dla podmiotów innych niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

Zmiany w ustawie o VAT

Nowa regulacja wprowadza od 1 lipca 2024 r. konieczność stosowania KSeF oraz wystawiania e-Faktur dla wszystkich nabywców innych niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Wyjątkiem są firmy zwolnione podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT, które otrzymują dodatkowy czas do 1 stycznia 2025 roku na dostosowanie się do nowych wymogów. Należy jednak pamiętać, że za naruszenie przepisów od stycznia 2025 roku grożą poważne sankcje, sięgające nawet 100% kwoty podatku VAT zawartego w fakturze lub 18,7% kwoty brutto należności z faktury, która nie zawiera podatku VAT.

Inne kluczowe aspekty nowelizacji

Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w kwestiach dotyczących faktur generowanych przez kasy i drukarki fiskalne. Faktury z kas rejestrujących nadal będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 roku. Paragon fiskalny z NIP o wartości brutto do 450 zł będzie również uznawany jako faktura uproszczona tylko do końca 2024 roku.

Wyzwania i korzyści dla Firm

Wdrożenie ustrukturyzowanych e-Faktur to znaczące wyzwanie dla firm. Polskie regulacje dotyczące e-fakturowania różnią się od tych w innych krajach, co sprawia, że proces adaptacji może być skomplikowany. Dla każdej firmy kluczowe jest odpowiednie dostosowanie się do nowych wymogów, co może wymagać czasu i zmian w systemach księgowych, finansowych oraz zarządczych.

Jednakże, pomimo tych wyzwań, wprowadzenie e-Faktur może przynieść wiele korzyści. Cyfryzacja tego procesu może usprawnić działanie księgowości, ograniczyć błędy oraz przyspieszyć płatności. Kluczem do sukcesu jest holistyczne podejście, uwzględniające aspekty prawne, technologiczne i zarządcze. Przedsiębiorstwa, które odpowiednio się przygotują, mogą zyskać efektywność i uniknąć kar związanych z nieprzestrzeganiem przepisów.

Przyszły rok przyniesie rewolucję w sposobie fakturowania. Obowiązkowe e-Faktury oraz KSeF stają się rzeczywistością od 1 lipca 2024 roku, a przedsiębiorstwa muszą się odpowiednio przygotować. Choć zmiany te niosą ze sobą wyzwania, to dobrze wdrożone e-fakturowanie może przyczynić się do usprawnienia procesów w firmie oraz poprawy efektywności finansowej. Kluczem do sukcesu jest wcześniejsza adaptacja i dostosowanie się do nowych regulacji.