Menu
WHT Podatek u źródła Staniek&Partners Blog 110
Ceny Transferowe

Podatek u źródła (WHT) – kiedy ma zastosowanie?

09.09.2024-Julia Orzełowska

Pojęciem „podatek u źródła” (ang. Withholding Tax, dalej również jako „WHT”) określa się zryczałtowane podatki dochodowe (od osób fizycznych i prawnych), pobierane przez płatników od niektórych dochodów powstających w związku z transakcjami międzynarodowymi.

Kim jest płatnik WHT?

Płatnikiem polskiego podatku u źródła jest polski podmiot wypłacający w określonych sytuacjach należności na rzecz podatników zagranicznych podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Płatnikiem jest więc podmiot dokonujący płatności i mający miejsce zamieszkania, siedzibę lub tzw. zagraniczny zakład w państwie, gdzie powstaje dochód. Płatnik jest podmiotem zobowiązanym do obliczenia, pobrania od podatnika i wpłacenia podatku do urzędu skarbowego we właściwym terminie.

Kim jest podatnik WHT?

Istotne znaczenie dla instytucji podatku u źródła, stanowiącej wyraz zasady ograniczonego obowiązku  podatkowego ma ustalenie statusu podatnika. Pojęcie „podatnika” podatku u źródła sprzężone jest z terminem podatnika podlegającego ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, rozumianego jako podmiot niepodlegający NOP. Podatnikiem jest, co do zasady, zatem podmiot zagraniczny, który nie podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, otrzymujący należności od polskiego podmiotu uczestniczącego w transakcji międzynarodowej.

Zakres przedmiotowy

Podatek u źródła ma ograniczony zakres przedmiotowy. Objęte są nim enumeratywnie wyliczone w przepisach ustawowych kategorie przychodów. Wśród nich znajdują się przychody uzyskane z tytułu opłat za usługi świadczone w zakresie działalności rozrywkowej, sportowej i widowiskowej, opłat za usługi niematerialne takie jak usługi doradcze, księgowe i prawne oraz przychodów uzyskiwanych w kontekście dóbr niematerialnych takich jak odsetki, prawa autorskie i prawa pokrewne, opłaty licencyjne, czy udostępnianie wiedzy. W przypadku osób fizycznych – warto wskazać również na przychody z działalności wykonywanej osobiście. Wyjątkowa regulacja dotyczy dywidend, gdyż regulujące je zasady opodatkowania – opisane w art. 22 ustawy o CIT oraz art. 30a ustawy o PIT – dotyczą także podatników polskich.

Cechą charakterystyczną omawianego podatku jest szczególny tryb rozliczania. Podatnikiem jest podmiot zagraniczny, natomiast płatnikiem – polski podmiot wypłacający wynagrodzenie z tytułu nabywanego świadczenia. Poboru podatku u źródła muszą więc dokonywać rezydenci w kontekście płatności dokonywanych na rzecz zagranicznych kontrahentów, z którymi prowadzą interesy, a którzy (zazwyczaj) nie są rezydentami.

Chcąc wyjaśnić instytucję, warto posłużyć się przykładem. I tak, jeżeli polski przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach realizuje zagraniczne wyjazdy, na przykład celem poszerzenia rynku na którym działa, w związku z czym dokonuje wypłaty należności na rzecz podmiotu zagranicznego z tytułu wynajmu samochodu, to wówczas – co do zasady – będzie on obowiązany do poboru podatku u źródła z tytułu uzyskanych przychodów za użytkowanie urządzenia przemysłowego, którym jest także środek transportu.

Podatek u źródła jest kluczowym zagadnieniem w rozliczeniach międzynarodowych, wymagającym szczególnej uwagi. Zachęcam do śledzenia kolejnych artykułów w naszym cyklu, aby lepiej zapoznać się z tą istotną tematyką.

Masz pytania? Porozmawiajmy!

    Wyślij wiadomość

    TAGI: opodatkowanie u źródła, podatek u źródła, czym jest podatek u źródła, co to jest opodatkowanie u źródła, kiedy stosuje się opodatkowanie u źródła, zasady opodatkowania u źródła, podatek dochodowy u źródła, jak działa opodatkowanie u źródła, przepisy dotyczące opodatkowania u źródła, opodatkowanie zagranicznych dochodów, obowiązek podatkowy u źródła, rezydencja podatkowa a opodatkowanie u źródła, stawki podatku u źródła, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podwójne opodatkowanie, obowiązki płatnika podatku u źródła, certyfikat rezydencji podatkowej, opodatkowanie usług zagranicznych, opodatkowanie przychodów zagranicznych, jak rozliczyć podatek u źródła, przepisy podatkowe w Polsce, podatek u źródła w Polsce, opodatkowanie dywidend, opodatkowanie odsetek, opodatkowanie należności licencyjnych, dokumentacja podatkowa a podatek u źródła, unikanie podwójnego opodatkowania, podatki międzynarodowe, optymalizacja podatkowa w kontekście podatku u źródła, jak obniżyć podatek u źródła, zasady rozliczania podatku u źródła w Polsce, usługi prawne w zakresie podatku u źródła.